Annelik Estetiği ile Doğum Sonrası Formunuza Kavuşun

Gebelik ve gebelik sonrası süreç kadınlar için fiziksel açıdan hem en özel hem de en zor zamanlar… Her ne kadar beslenme ve sağlık açısından kontrollü bir gebelik geçirmeye çalışsa da birçok anne bebeğini karnında büyüttüğü ve taşıdığı ayların izlerini doğumdan sonra da taşıyor. Annenin kilosunun düzenli ve hızlı bir şekilde arttığı hamilelik dönemi sonrası en sık karşılaşılan problemler ise bölgesel yağlanmalar, cilt çatlakları ve sarkmalar. Öyle ki gebelik sonrası eski zamanlarındaki sıkı vücuduna ve estetik açıdan orantılı hatlarına tekrar geri dönemeyen çok fazla kadın var. Ancak günümüzde gebelik deformasyonlarını gidermek ve plastik ve estetik cerrahi alanında annelik estetiği olarak adlandırılan operasyonlar ile zamanı geri almak o kadar da zor değil.
Annelik estetiği dediğimizde aslında, geçirmiş olduğu hamilelik ve hamilelik sonrası süreç sebebiyle fiziksel bozulmalar yaşamış anneyi toparlamaya odaklı birçok farklı operasyonu ifade ediyoruz. Bu açıdan “mommy makeover” konseptini anneyi gebelik sonrası yeniden yapılandırdığımız, yıpranan dokularını ve estetik açıdan yitirdiği orantısını yeniden sağladığımız bir paket gibi düşünebiliriz.
Annenin karnının ve hamilelik ve emzirme döneminde benzer şekilde boyut ve şekil değişikliği yaşayan göğüslerinin toparlanması, annelik estetiği kapsamında ana hedefler olarak ön plana çıkıyor. Karın germe ve göğüslerdeki sarkıklıkları toparlamaya yönelik ameliyatlar bu yüzden annelik estetiğinin temel uygulamaları. Ama hasta beraberinde kalça, basen, popo gibi bölgelerinde herhangi bir deformasyon yaşadıysa, ihtiyacı dikkate alıp tedavi planına dahil edebiliyoruz. Bu açıdan örneğin, hastanın durumuna göre en sık başvurduğumuz operasyonlardan biri de liposuction.
Annelik estetiği operasyonunu gerçekleştirmek için en ideal zaman nedir? 
İster normal doğum olsun ister sezaryen, annenin doğum sonrası süreçte kendisini doğal bir şekilde toplamasına vakit tanımak tercih ettiğimiz yaklaşım. Bu açıdan ideal olan, estetik kaygılar sebebiyle acele ile annelik estetiği operasyonlarına başvurmaktansa doğumdan sonra 1 – 1,5 sene beklemek. Diğer taraftan bu dönemde anne açısından vücudu yine yoran ve yıpratan emzirme süreci de atlatılmış oluyor.
Annelik estetiği operasyonu geçirmiş biri tekrar hamile kalabilir ve doğurabilir mi?
Gebelik sonrası gerçekleştirdiğimiz operasyonlar tekrar hamile kalmaya ve doğum yapmaya hiçbir engel oluşturmuyor. Ama tabii ki de birkaç doğum gerçekleştirme isteği olan hastalarımıza önerimiz annelik estetiği operasyonuna doğumlarını tamamladıktan sonra başvurmaları ve yeniden yaşanacak bir hamilelikte oluşması olası yıpranmaların önüne geçebilmeleri.
Gebelik ve gebelik sonrası dönemde kadın vücudunun yaşadığı temel deformasyonlar ve yıpranmalar neler?

Kalıtımsal özellikler, metabolizma, yaşam tarzı gibi birçok farklı değişkene bağlı olarak aslında her kadın hamilelik sürecini farklı geçiriyor. Örneğin, kilo almaya yatkın bir bünyede beslenmeye ve hareketliliğe dikkat ve özen gösterilmesine rağmen beklenenin üzerinde ve hızlı kilo alımı yaşanabiliyor. Diğer taraftan, kilo alımı ideal düzeyde olsa dahi, cilt dokusundaki elastikiyetin, yani esneme kabiliyetinin annenin hızlı fiziksel değişimine uyum sağlayamaması genelde karşılaşılan bir durum. Bu sebepten, hacimsel olarak genişleyen dokuların hızına yetişemeyen cilt dokusunun hamilelik sonrasında anneye bıraktığı bedensel izler sıklıkla çatlaklar ve sarkmalar oluyor. Cilt yeterince esneyemediği için adeta yırtılmış gibi birçok bölgede çizgi çizgi hale geliyor ve stria dediğimiz cilt çatlaklarını oluşturuyor. Karın bölgesinde gerginliği sağlayan kas dokusunun gücünü kaybetmesinin ve doğum sonrası bir balon gibi genişlemiş olan karın bölgesinin bir anda inmesinin ardından da sarkma yaşanıyor.

@2018-Este Global-Türkiye'deki Sağlık Temsilciniz

Destek Hattı    +90 555 179 1410

en_USEnglish
tr_TRTurkish en_USEnglish