ERKEKLERDE MEME ESTETİĞİ(Jinekomasti)

Erkekte memenin kadın memesi gibi büyümesine jinekomasti denir.Erkeklerdeki bu istenmeyen durum, çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Genellikle 13-15 yaş arasında olan ergenlik çağındaki erkek çocuklarda görülmektedir. Bunların % 70-90 oranı 1-2 yıl içinde kendiliğinden düzelmekte ve memeler normal durumuna gelmektedir. Bu yüzden meme büyümesi estetiği yaptırmak için 1-2 yıl beklenmesi uygun olur. Fakat erişkin erkeklerde görülen meme büyümelerinde, meme kanseri riski göz önüne alınmalı ve dikkatli olunmalıdır.

Erkeklerde meme büyümesi neden olur?

Jinekomasti nedenleri içinde kullanılan bazı ilaçlar, ergenlik dönemine geçiş, yaşlanma, hormonal dengesizlikler ve bazı hastalıklar etken olabilir. Buna neden olan hastalık sebeplerinden testis hastalıkları, hepatit, akciğer kanseri, siroz, tiroit hastalıkları, uyuşturucu kullanımı, bazı organların kanserleri gibi rahatsızlıklar sayılabilir. Bunun yanında kilo alma ya da kas yapma gibi sebeplerle alınan steroidler de meme büyümesi etkisi yapabilir. Bu yüzden ameliyat kararından önce kişinin karaciğer ve tiroit fonksiyonları değerlendirilmeli, hormonal değerleri kontrol edilmeli, genel sağlık durumu incelenmelidir.

Erkeklerde meme büyümesi kaç türlü olur?

Erkek memesinin büyümesi yapısal özelliklere göre 3 farklı şekilde olabilir. Bunlar;
Grandüler tipte meme büyümesi: Bu tür meme büyümesinden gerçek meme dokusu sorumlu olmaktadır. Bunlar sert bir doku özelliğine sahiptir. Ancak cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilirler.

Yağlı tipte meme büyümesi: Bu türdeki meme büyümesinden yağ dokusu sorumlu olmaktadır. Bunlar liposakşın yöntemiyle yani yağ aldırmayla çözümlenebilecek meme büyümesidir.

Karışık tipte meme büyümesi: Bu tür büyümede hem meme dokusunda, hem de yağ dokusunda büyüme söz konusu olmaktadır. Bunların hem cerrahi yöntemle, hem de liposakşın yönteminin bir arada kullanılarak tedavi edilmesi gerekir. Erkekteki meme büyümesinin hangi tipte olduğunun belirlenmesi patolojik incelemeyle anlaşılmaktadır. Ancak ameliyat öncesinde yapılan ultrasonografi ya da MR incelemeleri genel olarak meme büyümesinin hangi tüpte olduğu hakkında bir bilgi vermektedir.

Erkekte meme büyümesi estetiğinde uygulanan ameliyat teknikleri nelerdir?

Meme büyümesi sorununun çözülmesi için, bunun hangi evrede olduğu ve memede bulunan dokunun hangi doku olduğu değerlendirilerek bir yöntem seçilmesi gerekir. Bazı durumlarda ameliyat yöntemleri bir arada kullanılabilir. Bunlar yapılan muayene sonucunda değerlendirilir.

Klasik Liposuction

Bu şekilde meme büyümesinin tedavi edilmesi için, büyümenin memede yağ dokusundan kaynaklanması gerekir. Meme büyümesi sorunu yaşayan erkeklerin çoğu yağ dokusundaki büyümeden dolayı bunu yaşarlar. Doku fazlalığı sadece yağdan meydana geldiğinde, liposakşın yöntemi sorunu çözmeye yeterli olur. Memede yağ dokusuyla birlikte, meme dokusu fazlalığı bulunuyorsa liposuction, endoskopik teknikle birlikte kombine edilerek sorun giderilir.

Lazer Liposuction

Bu yöntemin kullanılarak meme büyümesinin tedavi edilmesinden sonra oluşan ödem ve morluklar daha az olmaktadır. Klasik yöntemle alınamayan yağ hücreleri lazerle parçalanarak, alınacak duruma getirilir. Bu teknikle hem fazla yağ dokusu alınmakta, hem de yapılan işlem sırasında cilt sıkılaştırma yapılmaktadır. Bu sayede ciltte daha düzgün ve daha hızlı toparlanma sağlanmaktadır.

Endoskopik Yöntem

Memeden yağ dokusuyla birlikte, memenin kendi dokusunun çıkarılması gerektiğinde, liposuction endoskopik teknikle kombine edilerek yara izinin ve diğer oluşacak risklerin daha az seviyede olması sağlanır. Bu yöntem kapalı ameliyat denilen, küçük kesilerle girilerek yapılan ameliyattır. Jinekomastide bu yöntem meme dokusundan fazla dokunun çıkarılarak memenin küçültülmesi gerekirse kullanılmaktadır. Tekniğin en büyük avantajı büyük kesilere ihtiyaç duyulmadan, memede olan fazla dokunun çıkarılmasının sağlanmasıdır. Fakat istenildiği gibi estetik bir görünüm sağlanması için, sadece fazla meme dokusunun alınması yeterli gelmemektedir. Bunu sağlayabilmek için, deri fazlalığının da çıkarılması gerekir. Bu gerekli olduğunda, açık ameliyat yöntemi uygulanmaktadır.

Açık Ameliyat

Erkekte meme büyümesinin ileri aşamaya gelmesi ve cildin fazla şekilde esnemesi halinde, ameliyat sonrasında kendi kendine toparlanması zor olacağından, memede olan fazla derinin çıkarılması gündeme gelebilir. Bu söz konusu olduğunda, hastaya açık yöntemle ameliyat uygulanır. Derinin buradan çıkarılıp çıkarılmayacağına cerrah, cildin esnekliğini değerlendirerek karar verir. Bu yapıldığı takdirde, çıkarılan derinin fazla olmasına göre memede iz kalır.