MEME KÜÇÜLTME ESTETİĞİ

Göğüs küçültme ameliyatı göğüslerin normalden daha büyük olması nedeniyle duyulan rahatsızlıkların yok edilmesi için yapılmaktadır. Bu operasyon, göğüslere dolgunluk verici doku, yağ ve cilt bölümünün bir kısmının alınmasını ve göğüslerin vücutla orantısını yani uyumunu sağlamak amaçlarıyla gerçekleştirilir.

Göğüslerin olması gerekenden daha büyük olması kadınlar açısından hem duygusal, hem de sağlıkları açısından sorun yaşamalarına neden olmaktadır. Büyük göğüslerin verdiği ağırlık yüzünden kadınların daha aktif bir yaşam sürmelerine engel olabilen bu sorun, yapılacak küçük bir operasyon sayesinde çözülebilir.

Kadınlar açısından fiziksel ve duygusal rahatsızlıkların yaşanmasına neden olan büyük göğüslerin, göğüs küçültme ameliyatıyla normal boyutlara getirilmesi mümkün olur.

Göğüs küçültme ameliyatının kapsamı sadece estetik bir operasyon olarak değerlendirilmemelidir. Bunun sonuçları itibarıyla oldukça fonksiyonel bir operasyon olduğu söylenebilir. Ameliyatı olan kişilerde kendilerine olan özgüven artar ve sosyal çevresiyle daha uyumlu hale gelirler. Büyük olan göğüsler psikolojik sorunlara sebep olur, sırt ve boyun ağrısı gibi olumsuzluklar meydana getirir.

Büyük göğüslerden yakınan kişiler açısından bu sorun olarak görülüyorsa, estetik cerrahi uygulamalarla buna bir çözüm bulunabilir. Tıbbı açıdan en sağlıklı yöntem olan göğüs küçültme ameliyatıyla istenen göğüs ölçüleri elde edilebilir. Bu ameliyat hem büyük göğüsler yüzünden yaşanan fiziksel sorunları, hem de stresin azaltılmasını sağlar. Kişinin yaşam kalitesi yükselir.

Göğüs küçültme ameliyatından önce hastanın beklentileri ve doktorun önerilerine uygun şekilde göğüs boyutlarına karar verilir. Hastaya gerekli tetkiklerin yapılmasıyla ameliyata karar verilir. Ameliyat genellikle rahat bir şekilde gerçekleşir.

Göğüs küçültme ameliyatı kimlere uygulanır?

* Ameliyatın uygulanacağı kişinin fiziksel açıdan sağlıklı olan

* Göğüs küçültme ameliyatıyla ilgili gerçekçi beklentileri olan

* Büyük göğüsleri günlük fiziksel aktivitelerine engel olan,

* Göğüslerin ağırlığı yüzünden sırt, boyun ve omuzda ağrılar meydana gelen,

* Göğüs altında olan ciltte irritasyon oluşan,

* Göğüsler aşağıya doğru sarkan ve ciltte genişleme olan hastalara meme küçültme ameliyatı yapılabilmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatında kullanılan teknikler nelerdir?

İzsiz göğüs küçültme ameliyatı: Bu teknik meme dokusu diri, cildi esnekliğini kaybetmemiş, meme uçlarında sarkma meydana gelmemiş ve çatlakları olmayan kadınlarda uygulanmaktadır. Bunun yanında az miktarda meme küçültme ihtiyacı olanlarda, 1-2 cm meme ucu sarkması olanlarda tercih edilir.

Meme ucundan yapılan meme küçültme: Bu teknik az miktarda meme küçültmeye ihtiyacı olanlara, 1-2 cm meme ucu sarkması olanlarda uygulanabilir.

Lolipop şeklinde izle yapılan meme küçültme: Bu günümüzde oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Meme çevresinde ve aşağıya dik inen lolipop gibi izlerle meme dokusundan ve fazlalık cildin çıkarıldığı bir tekniktir. Bu yöntem orta seviyede meme küçültmeye ihtiyacı olanlara uygulanabilir. Ayrıca meme ucu sarkıklığı 30 cm’nin altında olanlara uygundur.

Ters T şeklinde yapılan meme küçültme: Bu teknik en sık kullanılan göğüs küçültme ameliyatlarındandır. Bu yöntemde meme ucu etrafından aşağıya doğru dik olarak inen ve memenin altında kalacak gibi ters T şeklinde yapılmış olan kesiyle ameliyat yapılır. Bu teknik meme boyutları büyük olan ve sarkma derecesi fazla olanlara uygundur.