Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Nedir ?

Sleeve Gastrektomi, diğer deyişle “tüp mide” olarak da geçer. Kapalı yöntemle içerisinde beyne açlık sinyali gönderen dokunun da olduğu midenin büyük kenarı kesilerek çıkartılması işlemidir. Hacmi yaklaşık olarak %70-80 küçültülmüş bir mide tüpü meydana getirilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kilo Vermede Neden Etkilidir?

Tüp Mide Ameliyatı ile midenin yaklaşık %70-80’i alınır, alınan kısımla birlikte hastanın iştahı kesilir mide hacmi de küçüldüğü için hastanın kilo vermesi kolaylaşır.

Vücut kitle indeksi 40’ın üstünde olanlar için etkin obezite tedavi yöntemi ameliyattır.

Tüp Mide Ameliyatı Olmaya Aday mıyım ?

Tüp mide ameliyatı VKİ (vücut kitle indeksi) 35 üzerinde olup Dislipidemi, Hipertansiyon, Diyabet gibi ek hastalığı olan hastalara veya VKİ 40’ın üzerinde olan morbid obezite sınıfındaki hastalara uygulanır.

Obezite Ameliyatı ile Hangi Hastalıklardan Kurtulurum ?

Hipertansiyon ve Diyabet belirgin oranda gerilemektedir. Buna bağlı olarak kullanılan ilaçlarda hastanın durumuna göre bırakılmaktadır.

Obeziteye bağlı hastalıklar olarak sınıflandırılabilecek olan bel fıtığı, eklem rahatsızlıkları, polikistik over, uyku apnsi gibi hastalıklar ameliyat sonrası kilo vermeyle hızlıca düzelebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer ?

Tüp Mide ameliyatı yaklaşık 2-3 saat süren operasyonlardır.

Ameliyat Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürede Geçer ?

Obezite Ameliyatı kapalı yöntemle yapıldığından konforlu ameliyat olarak sınıflandırılır bu nedenle ameliyat sonrası ağrı çok azdır. Hatta ameliyattan üç saatten sonra yürüyebilirler.

Ameliyat Sonrası İş Hayatıma Ne Kadar Sürede Dönebilirim ?

Obezite ameliyatları kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar olduğundan hastalar taburcu olduklarının birinci gününden itibaren masa başı işlerine dönebilirler. Daha ağır iş yapan hastalar ise evinde bir hafta istirahat ettikten sonra iş hayatlarına dönebilirler.

Ameliyat Sonrası Sarkma Olur mu?

Obezite ameliyatı sonrası sarkmaları minimuma indirmek için hastanın protein desteği alması ve ameliyatın birinci ayından itibaren düzenli egzersiz, üçüncü ayından itibaren kas güçlendirici egzersiz yapması önerilir.

Ameliyat Sonrası Ameliyat İzi Kalır mı?

Hastaya karın bölgesinden dört tane 8mm’lik delikle girildiğinden ve ameliyat sonrası bu delikler estetik bir yöntemle kapatıldığından kayda değer bir iz kalmamaktadır.

Ameliyat Sonrası Tekrar Kilo Alır mıyım?

Obezite ameliyatlarından sonra hastaların yoğun bir şekilde çikolata veya alkol gibi aşırı kalori içeren gıdaları tüketmeleri kilo vermede durmaya veya kilo alımına sebep olabilir.

Ameliyat Sonrası Sürekli Diyet Mi Uygulayacağım?

Ameliyat sonrası hastanın midesi küçüldüğünden ve iştahı kesildiğinden beslenme alışkanlıkları daha düzenli hale gelmektedir.

Ameliyat Sonrası Acıkma Hissi Nasıl Olacak?

Obezite ameliyatından sonra özellikle Tüp Mide ameliyatlarında mide Fundus kesimiyle çıkarıldığından buradan salgılanan Grenil isimli hormon (acıkma hissi veren hormon) artık salgılanmadığı için hastanın iştahı büyük oranda kesilir.

Ameliyat Sonrası Kilo Verme Ne Zaman Durur?

Obezite ameliyatı sonrası ideal kiloya yaklaştıkça kilo verme yavaşlar ve ideal kiloya geldiğinde durur.

Ameliyat Sonrası Ne Zaman Spora Başlanabilir?

Obezite ameliyat Sonrası birinci haftadan itibaren hastaya düzenli yürüyüş önerilmektedir. Birinci ay dolduktan sonra egzersizler, üçüncü ay dolduktan sonra ise kas güçlendirici hareketler önerilmektedir. Sarkmalar oluşmasın diye hastaya fitness, yüzme, plates önerilmektedir.

Ameliyat Sonrası Ne Zaman Araç Kullanabilirim?

Obezite ameliyatı sonrası hastalar birinci haftadan sonra araç kullanabilir veya uçakla seyahat edebilir.

Yurt Dışı Hastasıyım Sürecim Nasıl Olacak?

Ameliyata il dışından yada yurtdışından gelen hastalarda ameliyatın onuncu gün kontrolü yapıldıktan sonra rahatlıkla dönebilirler.

Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Hamile Kalabilirim?

Obezite ameliyatından bir yıl sonra gebelik durumu olabilir. Hamilelik sürecinde herhangi bir vitamin ve mineral eksikliği sorunu görülmez.

Bebeği Olan Anneler Ne Zaman Ameliyat Olabilir?

Bebeği olan anneler emzirme döneminin bitiminin üçüncü ayından itibaren ameliyat olabilirler.

Ameliyat Sonrası Yük Kaldırabilir Miyim?

Obezite ameliyatları kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar olduğundan herhangi bir fıtık riski taşımaz bu yüzden hastalar yük kaldırılabilir. Bebeği olan anneler ameliyatının birinci haftasından sonra bebeklerini kucaklarına alabilirler.