MEME BÜYÜTME ESTETİĞİ

Kadınlar için ayrı bir yere sahip olan göğüslerin görünümü son derece önemlidir. Kadınlarda cinsel kimliğin bir temsilcisi olan memelerin, kadınlarda özgüveni oluşturan etkenlerin başında geldiği kabul edilir. Ebatları küçük olan memelerin görünümü kadınların rahatsız olması için yeterlidir.

Meme büyütme estetiği bu açıdan en fazla tercih edilen estetik operasyonlar içinde yer alır. Bu ameliyatlarda meme dokusunun altına protez ve silikondan yapılan malzemeler yerleştirilerek, memelerde büyüme sağlanır. Kadınlar bu sayede dolgun görünümlü göğüslere sahip olur. Ayrıca doğum sonrasında ve fazla kiloların verilmesinden sonra memelerde meydana gelen küçülmeleri düzeltmek için meme protezi kullanılarak, memelerde büyüme sağlanır.

Memeler kadınların fiziki görünümü tamamlayan önemli unsurlardandır. Memelerin hacmi omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça ölçümü sırasında oldukça önemlidir. Memelerde küçüklük olması durumunda vücudun orantılı görünümü sağlanamaz. Memelerde doğumsal olan farklılıklar ve asimetri gibi sorunlar bulunabilir. Meme boyutlarının eşit hale getirilmesi ve hacimlerinin arttırılması için meme büyütme estetiği yapılmalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatında Hangi Silikonlar Tercih Edilir ?

Silikon protezin yerleşim yerine göre; göğüs kası altı göğüs kası üstü kas zarı altı ve çift yerleşimli olmak üzere ameliyat tekniği ana olarak dörde ayrılır. Silikon protezler damla (anatomik) ve yuvarlak olmak üzere ikiye ayrılır. Hangi yöntem ya da protez şeklinin seçileceği kişinin vücut ve göğüs yapısına göre değişir.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimlere Yapılır ?

Daha büyük ve dolgun göğüslere sahip olmak isteyen bayanlara silikon protezlerle meme büyütme operasyonları yapılabilmektedir. Kadının psikolojik açıdan kendini iyi  hissetmesi ve bazen de  meme ile ilgili gelişim sıkıntıları nedeni ile bu operasyon tercih edilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Emzirebilir miyim ?

Protezin tekrar çıkarılması gerekmetiği için emzirme sırasında da protezin bebeğe bir zararı bulunmaz. Meme büyütme ameliyatı emzirmeye herhangi bir engel oluşturmamaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatları Ne Kadar Sürer ?

Meme büyütme ameliyatının ortalama süresi 1- 1,5 saat sürmektedir.Anesteziden uyandıktan sonra ara bakım ünitesinde bir süre izlendikten sonra odanıza alınırsınız. Ameliyat sonrası 3-4 saat sonra bir şeyler yiyebilirsiniz. Ameliyat sırasında ve sonrasında kullanılan ilaçların etkisi ile hafif bir yorgunluk halsizlik gibi hislerinizin olması doğaldır. Bir şeyler yedikten sonra kalkıp dolaşmanız istenir. Erken hareket ve ayağa kalkma kaliteli ve hızlı bir iyileşme süreci için en önemli adımdır.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Ne Zaman Taburcu Oluruz ?

Ertesi gün hastaneden taburcu olursunuz. Evde kullanmanız gereken ilaçlar(antibiyotik ve ağrı kesici) yazılır ve nasıl kullanmanız gerektiği size anlatılır.