Mide Balonu Nedir ?

Kilo verme yöntemleri içerisinde olan ve hastaya endoskopik işlem sırsında mideye yerleştirilen silikon balondur.Zayıflama yöntemleri içersinde kullanılan ameliyatsız çözümdür.

Mide Balonu Kimlere Takılır ?

Obezite cerrahisi için uygun olmayan,diyet ve spor ile denenmesine rağmen kilo verememiş hastalar için uygulanabilir.Bu işlem diyet ve spor beraberinde takip edilerek 15-20 kilo fazlası olan hastaların takibi için uygundur.Cerrahi bir yöntem olmaması,hastanede kalınma gerekmemesi,işlem sonrası 1-2 saat içerisinde taburcu olunması, sedasyon ile uyutulması nedeni ile tercih edilmektedir.

Mide Balonu İşlemi Nasıl Yapılır ?

Obezite grubunda yer alan kişilerin diyet uygularken en önemli sorunları açlık hisleriyle başa çıkamamalarıdır.Hastalar için, bu açlık duygusunu kontrol etmeleri gerekliliği sağlanmalıdır. Birçok kişi sadece diyet programlarıyla kilo veremez.Burada da devreye mide balonu girmektedir.

Hekim tarafından bu işlem gerçekleştirilir,balonun büyüklüğü ve ne kadar şişirileceği hastanın kilosuna göre ayarlanmakta ve kişiye özel bir uygulama yapılmaktadır. Mide balonu mide de 6 ay -12 ay arasında kaldıktan sonra mideden gene endeskopik yolla çıkartılmaktadır.Takılan balon 10- 15 dakika arası uyutularak yerleştirilmektedir. Endoskopi (gastroskopi) işlemi gibi hastaya sedasyon verilerek, ağızdan yerleştirilen endoskop yardımı ile kameralı sistemle (endoskopik yöntem) yemek borusu üzerinden geçerek midenin içerisine yerleştirilmesi gerçekleştirilir Ameliyatsız bir yöntem olması midenin içine bir cisim yerleştirilmesi ve endoskopi yolu ile genel anestezi olmadan gerçekleşmesi hastalar için tercih edilme sebebidir.

Mide Balonunun Riskleri ve Yan Etkileri
Mide balonu takıldıktan sonraki 2-3 gün boyunca nadiren karın ağrısı, kramp, bulantı, öğürme, kusma
Çok nadir mide ülseri

Mide Balonunda Zayıflama Nasıl Sağlanır ?

Mide içerisinde kapladığı hacim sayesinde kilo vermek isteyen kişilerin daha az porsiyonlarda yiyerek ideal kiloya daha erken ulaşmalarını sağlamaktadır. Buradaki amacımız kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar, besin değeri yüksek ancak kalori içeriği düşük porsiyonlar tercih etmesi ve bunu yaşam tarzı haline dönüştürmesini sağlamaktır. Mide balonu midede 6 -12 ay gibi uzun bir süre kaldığı için sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığını edinmek daha kolay bir hale gelmektedir. Zayıflamada etkisi büyüktür. Bu süreçte mide balonu çıkarılana kadar beslenme düzenini yeme alışkanlığı haline getirebilmek adına diyetisyen gözetiminde devam edilmektedir.

Mide Balonunun Çıkarılması İşlemi Nasıl Yapılır ?

Hastaya sedasyon (anestezi) verilerek endoskopik yöntemle balonun söndürülmesi ve ağız yoluyla çıkartılması sağlanır. Verilen kiloların korunma programında hastadan diyetisyen takibi ve spor yapılması istenir.